Ponad 125 chrześcijan zamordowanych w ciągu 48 godzin

Nigeria · Opublikowano
1

Przez dwie doby, ogarnięci żądzą mordu bojownicy Fulani zabili ponad 125 chrześcijan w 16 wioskach regionu Mangu w stanie Plateau. Spalili także domy, zniszczyli pola uprawne i pozostawili ponad 20 000 wysiedlonych osób. Ataki rozpoczęły się w nocy z 16 na 17 maja, gdy bojownicy Fulani uzbrojeni w kałasznikowy i maczety zabili 42 chrześcijan i spalili dziesiątki domów w co najmniej jedenastu wioskach.

W następnych dniach kontynuowali swoje mordercze napady w innych częściach Mangu, mimo że rząd stanu Plateau wprowadził godzinę policyjną, aby powstrzymać ludzi przed przemieszczaniem się. Świadkowie twierdzą jednak, że bojownicy Fulani często otrzymują „darmowe przepustki” od przedstawicieli rządu i dowódców wojskowych, którzy są „związani z Fulani i przeważnie z nimi sympatyzują”.

Jedna z ocalałych widziała na własne oczy, jak bojownicy zabijają jej męża, teścia, czwórkę rodzeństwa oraz palą jej dom. „Nic im nie zrobiliśmy, ale Fulani zabili nas z powodu naszej wiary” – powiedziała. Inny ocalały, który odniósł ranę postrzałową i stracił pięciu członków rodziny, powiedział: „Nie mamy broni do obrony. Wojsko i policja przybyły, gdy Fulani zakończyli atak na wioskę i zabili 27 osób z mojej wioski”.

Przywódcy społeczności oskarżyli rząd federalny i policję Nigerii o nieudolność i brak woli politycznej do obrony mniejszości etnicznych w stanie Plateau, jednocześnie zauważając, że gubernator stanu Simon Lalong nawet się nie pojawił i nie okazał im współczucia.

"Zmiłuj się nade mną, Panie, Spojrzyj na utrapienie moje Spowodowane przez tych, którzy mnie nienawidzą! Ty, który mnie podnosisz z bram śmierci. Abym głosił wszelką chwałę twoją w bramach córki Syjonu, Radować się będę wybawieniem twoim. Pogrążyły się narody w dole, który wykopały, W sieci, którą zastawiły, uwięzła noga ich. Objawił się Pan, odbył sąd; W dziełach rąk swoich uwikłał się bezbożny. Sela. Niech wrócą bezbożni do podziemi, Wszystkie narody, które zapominają Boga. Bo nie zawsze biedak będzie zapomniany; Nadzieja ubogich nie zginie na wieki. Powstań, Panie, by nie przemógł człowiek; Niech będą osądzone przed tobą narody! Rzuć, Panie, postrach na nie, Niech widzą narody, że są tylko ludźmi. Sela." - Ps.9:14-21-

Źródło: International Christian Concern, Church in Chains


Więcej informacji z Nigerii: