Bożonarodzeniowa masakra przeciąga się do nowego roku

Nigeria · Opublikowano
Screenshot 2024-01-08 162509

Ataki na społeczności chrześcijańskie w Nigerii są kontynuowane również w nowym roku. Przynajmiej 238 osób zostało zabitych w atakach bojowników z ludu Fulbe w okresie od 23 do 30 grudnia. Od tego czasu zginęło jeszcze więcej osób. Gubernator stanu Plateau ogłosił tydzień modlitwy i żałoby, a na arenie międzynarodowej pojawiły się apele o uznanie Nigerii za kraj szczególnej troski. Masakry w Boże Narodzenie 2023 r., w wyniku których 20 000 osób opuściło swoje domy, były jednymi z najgorszych w historii przeciwko społeczności chrześcijańskiej w Nigerii. Ataki były tym bardziej druzgocące ze względu na to, że wielu pracowników wróciło w tym czasie do swoich wiosek, aby przygotować się do obchodów Bożego Narodzenia. Jednym z naocznych świadków masakry jest pastor Gideon Dawelem, którego żona i pięć córek zginęło w ataku w Kambarpelli. Zaświadczył on, że słyszał, jak napastnicy krzyczeli „Allahu Akbar” (Allah jest wielki). Przewodzili im bojownicy z bronią, a za nimi podążali bojownicy z maczetami i inni, którzy podpalali domy. Atak trwał do świtu. Kiedy już pastor Dawel był w stanie wrócić do swojego domu, był on doszczetnie spalony, a jego magazyn zboża wciąż płonął. Kiedy znaleziono szczątki osób z jego rodziny, pastor Dawel zasłabł i musiał zostać przewieziony do szpitala. Inny pastor powiedział, że rozmawiał z kobietą, która została postrzelona, ale udawała martwą, więc udało jej się przeżyć. Kobieta rozpoznała w tym, który do niej strzelał, swojego muzułmańskiego sąsiada z plemienia Fulbe, który zatrudniał ją jako kucharkę. Napastnik zbadał ją, gdy leżała nieruchomo, aby sprawdzić, czy nie żyje. Następnie poszedł za jej mężem i zarąbał go na śmierć maczetą. Inni mieszkańcy wioski również powiedzieli, że rozpoznali napastników jako ludzi z plemienia Fulbe, którzy mieszkali w pobliżu.

Zwraca się uwagę na dwa kluczowe czynniki stojące za rosnącą liczbą ataków: grabież ziemi dla zasobów naturalnych i kontynuacja historycznej przemocy na tle religijnym. Pustynnienie pozbawia pasterzy bydła z ludu Fulbe dostępu do pastwisk, a oni coraz częściej uciekają się do atakowania rolników, aby przejąć ich ziemię. Lud Fulbe to muzułmanie, podczas gdy rolnicy z innych plemion są głównie chrześcijanami.

Paul Robinson, który jest dyrektorem generalnym brytyjskiej organizacji Release International, powiedział: „Świat musi obudzić się w obliczu czystek religijnych i etnicznych, które rozgrywają się w Nigerii na jego oczach. Ilu ludzi musi zostać zamordowanych, zanim społeczność międzynarodowa wywrze wystarczającą presję na Nigerię, by chroniła swoją chrześcijańską mniejszość na północy? Z przerażeniem obserwujemy, jak chrześcijańscy mieszkańcy wiosek są mordowani i wypędzani ze swoich ziem, które są następnie zajmowane przez islamskich ekstremistów”. Według nigeryjskiej organizacji pozarządowej Intersociety, od 2009 roku dżihadyści zabili 52 000 nigeryjskich chrześcijan, a 18 000 kościołów zostało zniszczonych.

Przynośmy Panu bliskich ofiar ataków bożonarodzeniowych. Niech dostąpią oni pocieszenia i pokrzepienia, by nadal z nadzieją mogli patrzyć w przyszłość i oczekiwać na powrót Zbawiciela. Prośmy Pana, by On sam leczył ich rany na duszy i ciele, oraz żeby posilał całą społeczność chrześcijańską w Nigerii, która doświadcza tak brutalnych prześladowań.

Źródło: Release International, VOM Canada


Więcej informacji z Nigerii: